فرش طرح افشان

فرش طرح افشان یکی از انواع پرطرفدار و پرفروش بوده و با ویژگی‌های منحصر به فرد خود وارد بازار رقابتی فرش‌های ماشینی شده است. شاید برای شما نیز سوال باشد که چرا این فرش برای اتاق‌های با سبک سنتی و همچنین سبک مدرن ایده‌آل است و شاید بیشتر تعجب کنید که چطور ممکن است یک نوع طرح فرش برای هر سایز اتاق تناسب داشته باشد! در مقاله حاضر سعی کردیم به این قبیل سوال‌ها پاسخ داده و ویژگی‌های منحصر به فرد دیگر این طرح را بازگو کنیم.


 


فرش طرح افشان چگونه معرفی می‌شود؟


فرش طرح افشان ریزبافت، دارای طراحی پیوسته و در عین حال پراکنده و افشان می‌باشد؛ به طوری که تمامی نقش‌ها مانند بند و گل و برگ‌ها در متن فرش به صورت پراکنده و با فاصله منظم از یکدیگر طراحی شده و هیچکدام از نقش‌ها دارای قرینه نیستند.


 


در این نوع طرح، ترنج وسط حذف شده و گل‌هایی با اندازه‌های مختلف و با نظم متفاوتی روی فرش ترسیم می‌شوند. به همین دلیل تقارن برای این طرح فرش معنا نداشته و نقش‌ها به صورت پیوسته در سراسر سطح فرش تکرار می‌شوند.


 


این طرح فرش نیز بر اساس تعداد گره‌ها به صورت افشان 700 شانه، 1000 شانه و 1200 شانه به فروش می‌رسند. تفاوت در این است که هر چه تعداد شانه بالاتر باشد یا به عبارت واضح‌تر، هر چه گره‌ها نزدیک به هم بافته شده (تراکم بالای فرش) و پیچ خوردگی بیشتری (تعداد بالای شانه فرش) داشته باشند، در نتیجه نقش‌های روی فرش با ظرافت و شفافیت بیشتری دیده شده و جذابیت بیشتری ایجاد می‌کنند.


 


رنگ‌های فرش طرح افشان به خصوص در صنایع فرش کاشان عمدتاً به صورت زمینه کرمی، سرمه‌ای، آبی فیروزه‌ای و گردویی طراحی می‌شوند. البته این امکان وجود دارد که رنگ دلخواه خود را به کارخانه‌های تولید کننده ارائه دهید تا بر اساس سلیقه شما، فرش سفارشی تولید کنند.


 


دلیل طراحی فرش طرح افشان


فرش طرح افشان در انواع مختلفی از جمله افشان دسته گلی، افشان حیوان دار، افشان ترنجی، افشان ختایی، افشان گل اناری، افشان شاه عباسی، افشان شکسته، افشان شاخه پیچ، افشان سلیمی، افشان گل فرنگ و مانند آن توسط شرکت‌های تولید کننده ارائه می‌شود تا هر شخصی با هر سلیقه و فرهنگی بتواند بهترین طرح را برای اتاق خود انتخاب کند.


طراحی منحصر به فرد طرح افشان سبب شده تا فرش‌های ماشینی با این نوع طرح بتوانند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند که از مهم‌ترین این اهداف می‌توان به مواد زیر اشاره کرد:


 


به دلیل اینکه در طرح افشان ترنج وسط فرش حذف شده و سراسر سطح فرش با گل و برگ و بند ریز و درشت و به صورت پراکنده طراحی شده است، سبب شده است تا این فرش با اصالت ایرانی سبکی مدرن و کلاسیک پیدا کند.


به گونه‌ای که حذف ترنج، طرح افشان را برای خانه‌های با سبک سنتی و همچنین مدرن و کلاسیک بسیار ایده‌آل کرده است.


 


افرادی که در زمینه دکوراسیون فعالیت می‌کنند، بر اساس تجارب و دانش خود عقیده دارند که می‌توان اندازه اتاق را با استفاده از عناصر موجود در آن اتاق کوچکتر و یا بزرگتر نشان داد. مثلاً اگر شما اتاق کوچکتری دارید، می‌توانید با استفاده از آیینه بزرگ در یک سمت اتاق، سفید رنگ کردن کل اتاق، هم رنگ کردن رنگ درب و پنجره با رنگ دیوار، استفاده نکردن از قاب‌های عکس روی دیوار، اجتناب از تنوع رنگ مبلمان، به کار بردن کمترین میزان مبلمان و غیره، اندازه اتاق خود را بزرگتر از حد معمول نشان دهید. برای اتاق‌های بزرگتر نیز با به کار بردن این شیوه می‌توانید بزرگتر نشان دهید و یا با حذف هر کدام از این پارامترها، کمی اندازه اتاق را کوچکتر و صمیمی‌ تر جلوه دهید.


برای دیدن طرح فرش می توانید به سایت dezeen.com  مراجعه نمایید.


به طور طبیعی، این موضوع برای فرش‌های اتاق نیز صدق می‌کند. زمانی که فرش ما دارای طرح افشان با گل و برگ  و بند ریز و پراکنده روی سطح فرش، با زمینه تیره مانند سرمه‌ای و گردویی و بدون ترنج وسط باشد، این فرش به خصوص برای اتاق‌های کوچکتر بسیار ایده‌آل می‌باشد.


 


در مقابل، زمانی که فرش ماشینی افشان را با ویژگی‌های مذکور، برای اتاق‌های بزرگتر استفاده می‌کنید، طرحی کاملاً مدرن و کلاسیک به فضا بخشید و باعث می‌شود بزرگی فضا از حالت خسته کننده خارج شده و زیبایی فرش آن را صمیمانه‌تر و در عین حال بسیار لاکچری نشان دهد.


رنگ بندی های زمینه فرش طرح افشان چیست؟


طرح زمینه‌ای سرمه‌ای، کرمی، گردویی و آبی فیروزه‌ای سبب شده تا نقش‌های گل و برگ و بندی که روی فرش طراحی شده است، بسیار پر رنگ‌تر و تازه‌تر دیده شود. این موضوع سبب می‌شود تا فرش با طرح افشان همیشه به اصطلاح با رنگ و رو دیده شده و هیچگاه رنگ خود را از دست ندهد.


زمانی که زمینه‌های روشن مانند قرمز و سبز و غیره در فرش استفاده می‌شود، متاسفانه به مرور زمان کدر شده و جذابیت قبل را نخواهد داشت ولی این موضوع برای رنگ‌های تیره کمتر اتفاق می‌افتد.

منبع خبر :